Radiofrekwencja mikroigłowa Łódź

Radiofrekwencja mikroigłowa Łódź

Radiofrekwencja mikroigłowa w Łodzi

Proces starzenia się i wiążące się z tym coraz bardziej widoczne objawy w postaci wszelkich zmarszczek, bruzd, czy ogólnej wiotkości skóry stanowią powszechny problem wśród społeczeństwa, a w szczególności w gronie osób w średnim wieku. Pomimo tego, że pogłębiające się zmarszczki nie stanowią raczej problemu medycznego, to w większości przypadków obniżają ogólną samoocenę. Z tego względu coraz więcej osób zgłasza się do gabinetów kosmetologicznych w celu poprawienia stanu swojej skóry. Najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu terapii jest przede wszystkim dokładne rozpoznanie problemu, wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zabiegu, a także ustalenie z klientem jego oczekiwań.

Kontakt
Wyślij wiadomość

Zapytaj o wolny termin na radiofrekwencję mikroigłową w Łodzi już dziś!

    Profesjonalny

    Zabieg radiofrekwencji na terenie Łodzi

    Dopiero w momencie zebrania tych informacji, można podjąć decyzję o doborze możliwie najlepszej i najbardziej skutecznej terapii. Z uwagi na trudności w leczeniu oznak starzenia się skóry, najlepszym rozwiązaniem jest dobór takich zabiegów, których głównym działaniem jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny. Do takich zabiegów z pewnością należy zabieg przy użyciu radiofrekwencji mikroigłowej – jednego z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych do walki z objawami starzenia się skóry.

    Starzenie się jest naturalnym procesem zmian zachodzących w organizmie w sposób nieunikniony na skutek upływu czasu. Wraz z postępującym starzeniem procesy regeneracyjne organizmu zachodzą na coraz słabszym poziomie. Aktywność biologiczna komórek ulega obniżeniu. Obserwuje się również ogólny spadek odporności oraz większej podatności na stres. Do zmian zachodzących w skórze w dużej mierze przyczyniają się takie procesy jak fotostarzenie oraz wewnątrzpochodne starzenie się skóry. Wraz z postępującym wiekiem, zmniejszeniu ulega również tempo syntezy kolagenu. Kolagen jest bowiem głównym składnikiem strukturalnym skóry właściwej. Zaliczany jest do wysoce popularnych białek zwierzęcych zewnątrzkomórkowych. Zważywszy na swoje właściwości, substancja ta jest jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Kolagen wykorzystywany jest również w medycynie estetycznej we wszelkich zabiegach mających na celu poprawę struktury skóry. W procesie starzenia się, włókna kolagenu ulegają coraz większemu ścieńczeniu. Następuje także widoczny spadek elastyczności skóry uzależniony od zmniejszającej się liczby włókien elastyny. Wpływa to na zredukowanie podskórnej tkanki tłuszczowej, jak i na coraz większe osłabienie mięśni twarzy. Mechanizm ten z kolei prowadzi do coraz większego uwidaczniania się tzw. zmarszczek grawitacyjnych oraz do dostrzegalnych różnic w owalu twarzy. Zmarszczki grawitacyjne są wynikiem zwiotczenia skóry. Wraz z utratą elastyczności skóry, następuje też jej „opadanie”. Skutkiem tego jest widoczna zmiana owalu twarzy. Zaczynają się wtedy tworzyć pierwsze „chomiki”. Kąciki ust stają się coraz bardziej opadnięte, a także pojawia się podwójny podbródek. Jedną z metod stosowanych w walce z tymi przypadłościami jest właśnie zabieg radiofrekwencji mikroigłowej.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – co to?

    Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg łączący dwie techniki zabiegowe, a mianowicie, mikronakłuwanie, czyli frakcjonowanie, oraz fale radiowe. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej łączy ze sobą działanie mikronakłuwania, jak i samej radiofrekwencji, czyli fal radiowych. Polega on na wprowadzeniu na określoną głębokość (od 0,25 do 3,5 mm) do wnętrza skóry igieł, przez które następnie przepływa prąd. Jego najwyższy przepływ obserwuje się na wysokości skóry właściwej. Prąd przepływa w tym przypadku na takiej głębokości, na jaką zostanie ustawiona maszyna. Dlatego też metoda ta w znacznym stopniu ma przewagę nad metodą kontaktową.

    Radiofrekwencja mikroigłowa w Łodzi

    Fale radiowe mogą być dostarczane z częstotliwością od 3GHz do 24GHz przy wykorzystaniu urządzeń jednobiegunowych, monopolarnych czy bipolarnych. Dzięki temu możemy osiągnąć różne poziomy wnikania tego promieniowania w głąb skóry. W zabiegach kosmetologicznych zazwyczaj wykorzystuje się fale radiowe o częstotliwości od 0,5 do 7,0 MHz. Promieniowanie o wyższej częstotliwości w znacznie mniejszym stopniu wnika w głąb skóry. Aby uzyskać większą skuteczność, nowe urządzenie, łączące mikronakłuwanie wraz z frakcyjnymi falami radiowymi, zostało opracowane jako niechirurgiczny sposób na zniwelowanie wiotkości skóry, przede wszystkim na twarzy i szyi. Połączenie tych dwóch mechanizmów zastosowanych w serii kilku zabiegów powoduje zwiększenie napięcia skóry, zmniejszenie widoczności wszelkich zmarszczek oraz redukcję blizn. Działanie fal radiowych polega bowiem na ciągłym ogrzewaniu sieci włókien kolagenowych. Wskutek tego następuje ich skurcz, a następnie pobudzenie fibroblastów. W rezultacie ogólne napięcie skóry ulega znaczącej poprawie. Zwiększenie produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego w obszarach zanikowych blizn potrądzikowych prowadzi do ich automatycznego „puchnięcia”. Puchnięcie blizn jest zatem odbierane przez ludzkie oko jako ich spłycenie.

    Maszyny przeznaczone do przeprowadzania zabiegu RF frakcyjnej mikroigłowej zazwyczaj wyposażone są w kartridże jednorazowe zakończone mikroigłami. Przeważnie wyróżnia się kartridże zakończone 25, 49 czy 81 igłami. Kartridże składające się z 25 bądź 49 mikroigieł najczęściej wykorzystywane są w zabiegach na twarz. Można wtedy z dokładnością przeprowadzić zabieg w trudno dostępnych miejscach, np. nad górną wargą, czy w okolicach oczu. Kartridże zakończone większą liczbą igieł (81) na ogół stosowane są w serii zabiegów obejmujących różne obszary ciała.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – co to za zabieg?

    Do przeprowadzenia zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje się specjalną głowicę wyposażoną w kilkadziesiąt malutkich igiełek. Wyodrębnia się zarówno igły nieizolowane, jak i izolowane. Igły o charakterze nieizolowanym to takie, które produkują ciepło na całej długości igły. Igły izolowane natomiast to igły oddziałujące tylko na konkretny fragment skóry. Emitują one ciepło jedynie na swoich końcach. Jednoczesne podgrzanie, jak i nakłucie skóry powoduje uszkodzenie tkanek, co w rezultacie przyczynia się do wywołania pożądanych procesów regeneracyjnych. Pobudzone fibroblasty wywołują tworzenie się nowych wiązań między włóknami elastynowymi oraz kolagenowymi, a także ogólne zagęszczenie tych włókien. W zależności od predyspozycji regeneracyjnych skóry, jak i zastosowanej mocy fali elektromagnetycznej, efekt zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej u każdego może się różnić. Celem pełnej regeneracji i odbudowy skóry, zabieg należy powtarzać w odstępie 6-10 tygodni.

    Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa to zabieg powszechnie nazywany nieoperacyjnym liftingiem. Swoją nazwę zawdzięcza działaniu zarówno na naskórek, jak i na głębsze warstwy skóry. Urządzeniem wykorzystywanym do przeprowadzenia zabiegu jest maszyna działająca na zasadzie wysyłania fal radiowych poprzez mikroigły do wnętrza skóry. Fale radiowe podgrzewają skórę do temperatury w granicach 40-70°C, mikroigły zaś powodują niszczenie odpowiednich warstw skóry. Połączenie tych dwóch metod gwarantuje pobudzenie skóry do produkowania dużo większej ilości kolagenu i elastyny, a także do jej ogólnej przebudowy. Moc, jak i głębokość samego działania urządzenia jest tak sprecyzowana, aby uzyskać możliwie najlepszy efekt.

    Radiofrekwencja mikroigłowa i laser frakcyjny – porównanie dwóch najpopularniejszych zabiegów do walki z oznakami starzenia się skóry

    Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 opiera się na kontrolowanym procesie uszkadzania tkanek. Terapia laserem powoduje odświeżenie wyglądu skóry, jak i stymulację jej mechanizmów naprawczych. Wnikanie w głąb tkanek wiązki światła wydzielanego przez laser przyczynia się do pochłaniania światła przez wodę. To z kolei powoduje automatyczne podgrzanie wody w skórze, a w rezultacie jej odparowanie. Razem z procesem odparowywania wody następuje również mechanizm wydzielania ciepła. Produkowane ciepło zaś odpowiada za naruszanie okolicznych tkanek. Cały ten mechanizm jest odpowiedzialny za aktywację naturalnych procesów naprawczych skóry, które stymulują produkcję nowych włókien kolagenowych. Rezultatem tego jest pobudzenie skóry do jej ogólnej przebudowy. Dzięki temu skóra nabiera młodszego wyglądu. Przede wszystkim jej struktura staje się dużo bardziej gęsta, a sama skóra wygląda na bardziej napiętą.

    Zabieg z wykorzystaniem laseroterapii frakcyjnej opiera się przede wszystkim na przegrzaniu skóry właściwej, jak i naskórka dzięki krótkiemu działaniu impulsów wysokoenergetycznych. Cechą charakterystyczną lasera frakcyjnego jest podział pojedynczej wiązki laserowej na kilkaset mniejszych wiązek, przyczyniając się w ten sposób do wytworzenia niedużych urazów termicznych. Takie urazy określane są mianem strefy mikrotermalnej MTZ. Funkcjonowanie wiązki laserowej ogranicza się do określonego obszaru tkanki poddawanej zabiegowi. Poprzez wzrost temperatury tkanek przez przewodność termiczną skóry, czy przez absorpcję promieniowania doprowadza się do procesu koagulacji komórek. Zabieg ten wywołuje zniszczenie włókien kolagenowych oraz miejscową martwicę naskórka. Pośród utworzonych stref znajduje się również nienaświetlona tkanka, która pozostaje zdrowa. Pozwala ona na rozpoczęcie wszelkich mechanizmów naprawczych, które swoim zasięgiem otaczają dużo większą przestrzeń, aniżeli średnica osobnej strefy mikroprzegrzania. Zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 wywołują produkcję i odbudowę włókien elastycznych, dzięki czemu pierwsze oznaki starzenia się skóry mogą ulec zmniejszeniu. Terapia laserem ablacyjnym (laserem CO2) jest też dużo bardziej agresywna niż ta przeprowadzona przy pomocy lasera nieablacyjnego. Z tego powodu, skóra poddana zabiegowi wymaga znacznie dłuższej rekonwalescencji. Jednak z uwagi na to, że zabieg wykonany laserem CO2 jest bardziej dotkliwy dla skóry, późniejsze efekty takiej terapii są też dużo bardziej satysfakcjonujące. Intensywniejsze uszkodzenie skóry przyczynia się bowiem do znacznie większej mobilizacji wszelkich procesów naprawczych w skórze, a co za tym idzie, wytwarzana jest większa ilość kolagenu i elastyny. Zwiększona podaż tych białek prowadzi zaś do redukcji zmarszczek, a także do poprawy elastyczności skóry. Kolejną korzyścią płynącą z zastosowania lasera ablacyjnego jest możliwość pozbycia się powierzchownych zmian posłonecznych wskutek procesu odparowania naskórka.

    Długość fali promieniowania emitowanego przez laser CO2 mieści się w przedziale 2940-10600 nm. Lasery dwutlenkowęglowe nie mają zdolności penetrowania tkanek ludzkich. Przyczyniają się zaś do waporyzacji tkanek dzięki tymczasowej czynności wysokoenergetycznej wiązki laserowej. Skutkiem terapii laserem CO2 w okolicy naruszenia włókien kolagenowych jest pojawienie się martwicy naskórka. W obrębie stref przegrzania zaś mieszczą się obszary, w których komórki skóry pozostały nieuszkodzone. Komórki, które, nie uległy zniszczeniu, pobudzają komórki macierzyste do rekonstrukcji zniszczonych fragmentów. Ze względu na intensywność zabiegu, skóra po terapii laserem CO2 jest opuchnięta oraz dość silnie zaczerwieniona. Z biegiem czasu zmienia kolor na bardziej brązowy oraz zaczyna się łuszczyć. Terapie z zastosowaniem laserów ablacyjnych wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji od osoby poddanej zabiegowi niż te wykonane przy użyciu laserów nieablacyjnych z uwagi na intensywniejszy przebieg leczenia tym rodzajem urządzenia.

    Radiofrekwencja mikroigłowa natomiast to zabieg stanowiący połączenie dwóch technik zabiegowych: działania fal radiowych oraz mikronakłuwania. Cechą, która czyni ten zabieg jedynym w swoim rodzaju, jest to, iż można decydować o głębokości, na jaką ogrzana zostanie tkanka. Podobnie, jak w przypadku lasera frakcyjnego, zabieg radiofrekwencji może być poprzedzony nałożeniem kremu znieczulającego z lidokainą na miejsce poddawane leczeniu. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę zakończoną mikroigiełkami, które emitują ciepło. Połączenie mikronakłuwania z podgrzewaniem skóry prowadzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanek. Jest to pożądany efekt, ze względu na wywołanie w ten sposób procesów naprawczych w tkankach. Następuje wówczas pobudzenie fibroblastów w skórze, które powodują zagęszczanie się włókien kolagenowych i elastynowych oraz powstawanie między nimi nowych wiązań. To z kolei prowadzi do ogólnej przebudowy skóry, zwiększenia jej gęstości, a w konsekwencji do redukcji drobnych zmarszczek. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem popularnie uważanym za tzw. lifting nieoperacyjny, gdyż zabieg ten znacznie poprawia stan skóry oraz widocznie ujędrnia i podnosi skórę, szczególnie w okolicy brody, niwelując w ten sposób tzw. chomiki. Maszyna wykorzystywana do zabiegu działa poprzez przesyłanie mikroigłami, fal radiowych do wnętrza tkanek. Fale radiowe doprowadzają do podgrzania skóry do temperatury 40-70°C, mikroigły natomiast odpowiadają za uszkodzenie odpowiednich warstw skóry. Podgrzewanie i mikronakłuwanie pobudzają skórę do wytwarzania większych ilości kolagenu, a w efekcie do zmniejszenia oznak starzenia się skóry.

    Zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej, w przeciwieństwie do zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego, można wykonywać praktycznie przez cały rok, przy zachowaniu środków ostrożności, czyli codziennym stosowaniu filtra UV o SPF co najmniej 50. Zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 wykonywane są tylko w sezonie jesienno-zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne jest na najniższym poziomie. Frakcyjna RF mikroigłowej cechuje się także znacznie krótszym okresem rekonwalescencji, która wynosi średnio 2-3 dni, podczas gdy w przypadku resurfacingu laserem CO2 okres ten wynosi 5-7 dni. Po wykonaniu zabiegu laseroterapii czas rekonwalescencji wynosi aż prawie tydzień, a sama skóra po zabiegu jest w znacznie gorszej kondycji. Obszar poddany zabiegowi charakteryzuje się intensywnie czerwoną barwą oraz pojawiającymi się widocznymi strupkami. Zabieg radiofrekwencji, przy zastosowaniu odpowiednich parametrów, jest również dużo mniej bolesny, niż zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego, pomimo użytego znieczulenia. Dzięki przewodzeniu ciepła do wnętrza tkanek radiofrekwencja wykazuje znaczną przewagę nad zabiegiem z użyciem. Podgrzanie tkanek bowiem stymuluje skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu skóra, po serii takich zabiegów, staje się dużo bardziej jędrna, co stanowi wyjątkowo pożądany efekt w szczególności u dojrzałych kobiet w okolicy dolnej części twarzy. Zasięg penetracji skóry w przypadku radiofrekwencji jest również większy (do 3,5 mm), niż w wypadku zabiegu przy użyciu lasera frakcyjnego (do 1,7 mm). Pozwala to na stymulowanie w jeszcze głębszych warstwach skóry mechanizmów naprawczych. Zabieg RF frakcyjnej nie wywołuje zaś procesu złuszczania naskórka, który wpływa na poprawę stanu skóry, jak ma to miejsce w przypadku przeprowadzenia zabiegu przy użyciu lasera frakcyjnego. Czynniki te sprawiają, że w gabinetach kosmetologicznych oraz w klinikach medycyny estetycznej techniki radiofrekwencyjne wydają się powoli wypierać zabiegi resurfacingu z użyciem lasera frakcyjnego.

    Porównanie zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej i lasera frakcyjnego CO2 w zabiegach odmładzania skóry

    Cechy charakterystyczne

    Radiofrekwencja 

    mikroigłowa

    Laser frakcyjny

    CO2

    Ból podczas zabiegu

    Dość niski

    Znaczny

    Okres rekonwalescencji

    2-3 dni

    5-7 dni

    Czas wykonania zabiegu

    w ciągu roku

    Zabieg całoroczny

    Okres jesienno-zimowy

    Efekt „liftingu”

    Występuje

    Nie występuje

    Redukcja zmarszczek

    Występuje

    Występuje

    Zasięg penetracji skóry

    Do 3,5 mm

    Do 1,7 mm

    Proces złuszczania 

    naskórka

    Nie występuje

    Występuje

    Radiofrekwencja mikroigłowa – kiedy efekty?

    Pierwsze efekty zauważyć można po około 10 tygodniach od zabiegu. Przede wszystkim można wtedy dostrzec wyraźną różnicę w poprawie ilości elastyny jak i kwasu hialuronowego w skórze. Jeśli chodzi o skórę trądzikową z bliznami zanikowymi pierwsze efekty zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej zauważyć można w postaci zmiany w objętości komórek warstwy siateczkowatej.

    Aby efekty zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej były najlepsze, powinna zostać odpowiednio zastosowana zmienność parametrów. Szczególnie w obszarze długości impulsu, jak i mocy. Fachowe wykorzystanie zmienności tych dwóch paramterów przekłada się na późniejsze zwiększenie efektywności całego zabiegu. Zwiększenie mocy, a zmniejszenie czasu w stosunku do zwiększenia czasu i obniżenia mocy wywołuje całkowicie różne efekty terapeutyczne. Wartości tych parametrów dobrane w prawidłowy sposób, przyczyniają się do uzyskania rewelacyjnych efektów zarówno wtedy, gdy mamy do czynienia z rozszerzonymi porami, jak i ze starymi bliznami. Dzięki temu, urządzenie to uważane jest za jedno z najlepszych do walki z wieloma problemami skórnymi.

    Seria zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej daje świetne efekty w postaci redukcji blizn, czy rozstępów, a także znacznie poprawia jędrność i elastyczność skóry. Zabieg RF mikroigłowej powoduje również wygładzenie zmarszczek oraz widocznych bruzd. Struktura i koloryt skóry ulegają poprawie, a cienie pod oczami i obrzęki ulegają zmniejszeniu. Po całej terapii zabiegowej następuje intensywne odżywienie skóry, regeneracja tkanek oraz ogólna poprawa stanu skóry.

    Hantash dowiódł, że zarówno mikronakłuwanie, jak i fale radiowe mają znaczący wpływ na proces neoelastogenezy w skórze poddanej zabiegowi. Pierwsze efekty zauważyć można było dopiero po około 10 tygodniach od zabiegu. Przede wszystkim można było wówczas dostrzec wyraźną różnicę w poprawie ilości kwasu hialuronowego i elastyny w skórze. W przypadku skóry trądzikowej z bliznami zanikowymi zaś zauważono zmianę w objętości komórek warstwy siateczkowatej. Po terapii zaobserwowano również widoczne wzbudzenie składnika budulcowego elastyny oraz fibryliny – tropoelastyny. Białko to, będące nieusieciowaną postacią elastyny, stanowi glikoproteinową składową mikrofibryli macierzy zewnątrzkomórkowych. Mikrofibryle z kolei biorą aktywny udział w procesie dojrzewania włókien elastynowych, jak i tropokolagenów I i III. Hantash zaproponował więc połączenie procesu neoelastogenezy i neokolagenezy indukowanej przez tę technikę leczenia jako doskonałe rozwiązanie dla zmniejszenia wiotkości skóry.

    radiofrekwencja mikroigłowa przed i po

    Skóra twarzy przed wykonaniem (z lewej) i po upływie 4,5 miesiąca po wykonaniu (z prawej) zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej (źródło: opracowanie własne)

    Na powyższym zdjęciu możemy ocenić efekt zastosowania zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej. Największą różnicę z pewnością można zauważyć w przypadku bruzdy nosowo-wargowej. Uległa ona bowiem znacznemu spłyceniu. Jest to szczególnie widoczne w jej górnym odcinku w okolicy policzka. Można uznać to za spektakularny efekt, który dało się uzyskać bez stosowania na tę okolicę popularnych rozwiązań w postaci wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego. Taki rezultat z dużym prawdopodobieństwem jest wynikiem połączenia dwóch technik zabiegowych w RF mikroigłowej, która oprócz przegrzania skóry prowadzącego do obkurczenia kolagenu, wykorzystuje jeszcze proces mikronakłuwania przyczyniający się do stymulacji wytwarzania kolagenu i elastyny. Oprócz tego zaobserwowano również znaczącą poprawę w wyglądzie zmarszczek pod oczami, które uległy widocznemu spłyceniu. Obecna wcześniej blizna zanikowa typu „ice peak” (zagłębiona poniżej powierzchni skóry) nad żuchwą, dzięki zastosowaniu terapii RF mikroigłową również uległa dużemu spłyceniu, była zdecydowanie mniej wgłębiona, niż przed zabiegiem. Nastąpiła także widoczna poprawa owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek poprzecznych czoła oraz wyraźna redukcja przebarwień. Można więc bez problemu uznać, że zabieg RF mikroigłowej przynosi efekty widoczne gołym okiem. Należy jednak pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość przy oczekiwaniu na pierwsze rezultaty.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – dla kogo?

    Poddanie się zabiegowi radiofrekwencji mikroigłowej to idealna propozycja dla osób młodych walczących z bliznami potrądzikowymi, jak i dla osób starszych chcących poprawić jędrność i gęstość swojej skóry. Głównymi wskazaniami do zabiegu na twarz jest zanik owalu twarzy, utrata jędrności, czy wiotkość skóry. Frakcyjna RF mikroigłowa bardzo dobrze się również sprawdza w przypadku pogłębiających się zmarszczek, czy widocznych bruzd nosowo-wargowych. Zastosowanie zabiegu przynosi także spektakularne efekty w terapii blizn potrądzikowych, niwelowaniu przebarwień, jak i zmniejszaniu widocznych porów. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej można również wykorzystać w innych obszarach ludzkiego ciała. Zabieg stosuje się w próbie leczenia cellulitu, mało napiętej skóry pośladków, ud, czy ramion, a także brzucha u kobiet po przebytej ciąży, czy po szybkiej utracie wagi. Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa to zabieg, który można także z powodzeniem wdrożyć w terapii nadpotliwości.

    Blizny potrądzikowe ze względu na swoją morfologię, stanowią jedne z najcięższych problemów skórnych do wyleczenia. Opracowanie ich podczas jednej sesji zabiegowej jest szczególnie trudne. Zastosowanie techniki, która opiera się na wyzwoleniu energii cieplnej za pomocą wybranych przejść głowicą zakończoną kartridżem bogatym w kilkadziesiąt mikroigieł, zastosowanym na różnych głębokościach skóry, umożliwia dużo lepszą regenerację skóry potrądzikowej, niż większość metod wykorzystywanych do dzisiaj. W oparciu o wiele doniesień literatury, najlepsze efekty terapii blizn potrądzikowych następują po około 4, do 10 tygodni od zakończenia leczenia. W 2014 roku miało miejsce zgromadzenie 11 ekspertów mające na celu ustalenie odpowiednich ustawień parametrów, popartych doniesieniami naukowymi, w terapii wybranych problemów skórnych przy użyciu maszyny do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej. Dotarto do wniosku, iż najodpowiedniejszymi ustawieniami głębokości wkłuć mikroigieł w leczeniu blizn potrądzikowych jest wkłucie na głębokość od 0,5 mm do 2 mm. Poziom energii powinien mieścić się pomiędzy 4, a 7 poziomem dyspozycyjnym w urządzeniu, wartość liczby przejść powinna zaś wynosić od jednego do trzech.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – przeciwwskazania

    Przed przystąpieniem do zabiegu należy przede wszystkim wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża, laktacja, nieustabilizowa cukrzyca, choroby tarczycy, infekcje, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, padaczka, choroby psychiczne, czy ogólne złe samopoczucie. Jedną z największych zalet zabiegu jest możliwość wykonywania go praktycznie przez cały rok, nawet w okresie letnim. Należy wtedy jedynie unikać opalania na słońcu oraz solariach, a także pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami UV o wysokich wartościach wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (ang. sun protection factor – SPF) np. SPF > 50. Przeciwskazaniem w wykonaniu zabiegu RF mikroigłowej jest również opalona skóra z objawami stanu zapalnego.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – skutki uboczne

    Jednym z działań, które można, zaliczyć do niepożądanych, jest dość silny ból podczas zabiegu z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej. Większy dyskomfort miejsca poddanego terapii pojawiał się nawet pomimo zastosowania znieczulenia w formie kremu. Może to być spowodowane charakterystyką zabiegu, który oprócz przegrzania tkanek, prowadzi też do kontrolowanych uszkodzeń skóry przez mikronakłucia. Połączenie tych dwóch technik w trakcie jednego zabiegu może zatem przyczyniać się do zwiększenia dolegliwości bólowych. Frakcyjna rf mikroigłowa niesie za sobą również dość mocne nasilenie bólu w ciągu kolejnych dni od zabiegu. Skóra poddana zabiegowi radiofrekwencji mikroigłowej wykazuje największe zaczerwienienie i obrzęk do około trzech dni od daty zabiegu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że czas ten może się wydłużyć nawet do tygodnia, dlatego dobrze jest mieć zarezerwowane te kilka pierwszych dni po zabiegu na regenerację i ewentualne skutki uboczne w postaci opuchlizny i zaczerwienienia. W przypadku zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej trzeba również pamiętać o możliwości wystąpienia miejscami niewielkich krwawień. Nie należy jednak zbytnio się tym przejmować, gdyż jest to bowiem dość powszechne zjawisko w przypadku tego zabiegu.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – ile zabiegów?

    Radiofrekwencja mikroigłowa to minimalnie inwazyjna, popularna i nieablacyjna technika, która znalazła swoje zastosowanie w poprawie napięcia skóry, redukcji cellulitu i modelowaniu sylwetki. W związku z coraz większym zainteresowaniem zabiegami stanowiącymi nieinwazyjne metody odmładzania skóry i modelowania sylwetki, innowacyjne zabiegi wykorzystujące fale radiowe (RF), jak i zbliżone technologie stały się jednymi z najbardziej rozwijających się dziedzin medycyny estetycznej.

    Aby uzyskać możliwie najlepsze efekty terapii, zazwyczaj zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów. W celu pełnej regeneracji i odbudowy skóry, zabieg RF mikroigłowej najlepiej powtarzać w odstępie 6-10 tygodni. Należy jednak pamiętać, że sam rezultat poddania się serii wszystkich zabiegów, w dużej mierze zależy od indywidualnego stanu i kondycji skóry osoby poddającej się zabiegowi. Czasem zdarzają się bowiem sytuacje, w których potrzebna jest większa ilość zabiegów lub też połączenie zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej z innymi zabiegami oferowanymi w gabinecie, co przyniesie nam jeszcze bardziej satysfakcjonujące efekty.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – jak często?

    Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej można wykonywać co około 6-10 tygodni. Dopuszczalne jest jednak również powtarzanie procedury co miesiąc. Jest to bardzo ważne, aby przestrzegać powyższego czasu, tak żeby nasza skóra miała wystarczający czas na zagojenie i zregenerowanie po poprzednim zabiegu i mogła być poddana kolejnemu.

    Radiofrekwencja mikroigłowa – powikłania

    Jak każdy zabieg, radiofrekwencja mikroigłowa może nieść za sobą również różne powikłania. Oczywiście, nie zdarza się to zbyt często, jednak warto mieć to na uwadze, decydując się na zabieg. Należy pamiętać, iż przez to, że zabieg wykorzystuje 2 techniki – mikronakłuwania i podgrzewania skóry, nieumiejętne wykonanie procedury może spowodować opadanie skóry, powstanie blizn, przebarwień, czy nawet poparzeń. Przebarwienia jednak są dość naturalnym zjawiskiem w przypadku zastosowania zabiegu na wybrane partie na ciele, kiedy potrzebne jest wykorzystanie bardziej agresywnych parametrów urządzenia. Należy jednak zbytnio się tym nie martwić, ponieważ zanikają one zazwyczaj po kilku tygodniach, czy miesiącach.

    Decydując się na zabieg, pamiętajmy aby wybierać tylko sprawdzone i bezpieczne miejsca oraz urządzenia, a także odpowiednio wykształconą i wykwalifikowaną osobę wykonującą zabieg, tak aby zminimalizować możliwie do zera ryzyko ewentualnych powikłań.